KUMLAMA VE BOYAMA NEDİR?

Kumlama yüzeydeki yağın, pasın kirin, eski boyanın veya pas curufunun yüzey aşındırılma işlemine tabi tutularak çıkarılması ve gözenekler açılarak yüzeyin boya tutunacak hale getirilmesi işlemidir.

Kumlama Nasıl Yapılır ?

Genel olarak iki türlü kumlama yapılış yöntemi vardır. Manuel kumlama ve otomatik kumlama. Otomatik kumlama bu iş için üretilmiş özel tasarım kumlama makineleri ile yapılan kumlamadır. Haliyle kumlamada belli başlı standartların dışına çıkılamaz. Bu tür kumlama daha çok aynı standartta işler yapan şirketler için tercih sebebidir. Manuel kumlamada ise işin standartı yoktur. İster işin ölçülerinde isterse kumlama şeklinde istenilen uygunlukta kumlama yapılabilir.

Kumlama Çeşitleri Nelerdir ?

Kumlama çeşitleri ölçü olarak yüzey aşındırmanın miktarına göre adlandırılır. Ölçüler ; SA 1/2, SA 1, SA 1 1/2, SA 2, SA 2 1/2…. şeklinde yüzey aşındırma miktarına göre yükselir. Örneğin sadece yüzeydeki pas ve korozyon giderilicekse burda yapılan kumlama SA 1/2 ‘ dir. Ancak yüzeydeki eski boya temizlenecekse, boyanın kalınlığına göre bu SA 2 1/2 veya üzeri olabilir. Veya pas artık curuf dediğimiz tortulaşma şeklini almış ise kumlama SA 3 ölçüsünden başlar ve tortu miktarına göre yükselir.

Kumlama hangi yüzeylere yapılabilir ?

Kumlama; çelik, aleminyum, bakır, saç, metal yüzeyler, tahta, beton, mermer, cam, araç jantı, plastik, araç aksesuar paraçları ve diğer tüm yüzeylere uygulanabilir. Kumlamada genel olarak yüksek basınçdan dolayı hassas yüzeylerin deforme olacağı öngörülür fakat bu kesinlikle yanlıştır. Kumlama için kullanılan malzemenin ince seçilmesi, nuzul (kumlama yapan elmas uç) çapının küçültülmesi ve hava basıncının kısılması ile rahatlıkla hassas yüzeylerede uygulanabilir. Kumlama için genelde ince kum, silis kum, çelik bilya, girit, plastik hammaddesi kullanılır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?